opakowania składane

Wady i zalety różnych opakowań

Żel pod prysznic, sos majonezowy, telefon komórkowy – wszystkie te produkty łączy jedna rzecz – wszystkie są sprzedawane w opakowaniach. Bez tego nie dałoby się transportować płynnych czy żelowych substancji, a produkty elektroniczne mogłyby się zepsuć jeszcze w drodze do klienta. W związku z tym każdy producent dba o to, by jego produkty były należycie zapakowane.

Praktyczne opakowania składane

opakowania składaneObecnie do wyboru jest wiele rodzajów opakowań wykonanych z takich tworzyw jak aluminium, szkło, papier, czy nawet włókna roślinne. Jakie zalety i wady mają tego typu opakowania? Jak je dopasować do konkretnego produktu? Pierwszy rodzaj opakowań to opakowania kartonowe. Ich zaletą jest to, że sa bardzo tanie, lekkie i praktyczne. Solidne opakowania składane nie zajmują dużo miejsca, nie sprawiają problemów przy przechowywaniu i transportowaniu. Karton świetnie się nadaje do wysyłania towarów, można go używać wielokrotnie. Opakowania dostępne są w wersjach z szaro-brązowego kartonu, białego, czy kolorowego z nadrukiem firmowym. Kartony fasonowe, klapowe czy inne to produkt wart inwestycji. Ich wadą jest to, że mogą się odkształcać, rozedrzeć, nie są też odporne na działanie wody. Drugi rodzaj opakowań to te ze szkła. Idealnie nadają się do przechowywania produktów płynnych, wilgoć im nie straszna. Po zużyciu można je wykorzystać ponownie po uprzednim umyciu lub też przeznaczyć do recyklingu.

opakowania składaneSzkło jest bardzo eleganckie, a przeźroczysta tafla pozwala na podglądanie ile produktu jest w środku. Jednak szkło jest także ciężkie i trudniej się je transportuje ze względu na ryzyko pęknięcia. Trzeci rodzaj opakowań to te z tworzyw sztucznych. Są to różnego rodzaju folie, czy plastik, z których tworzy się woreczki, buteleczki, czy pudełka. Takie tworzywa są lekkie, łatwo poddają się obróbce termicznej i barwieniu. Mogą mieć różny poziom sztywności np. sztywniejsze będą pudełka na jedzenie, a bardziej miękkie tubki kosmetyków. Zwykle to też opakowania przystępne cenowo. Niestety, ich wadą jest to, że są nieekologiczne. Nie zawsze nadają się do recyklingu, a jeśli już można je przetworzyć to koszty są wysokie (proces jest nieopłacalny i firmy się tym nie zajmują).

Opakowania mogą być także tworzone z tkanin (ozdobne woreczki na drobiazgi, czy siateczki na warzywa), metalu (głównie z aluminium, na puszki z napojami i konserwami), czy z drewna (skrzynki, głównie to transportu). Opakowania trzeba przede wszystkim dobierać do tego, jakie produkty się oferuje i jak długo się je przewozi (np. owoce przewozi się prosto z pola na targ, a krem do twarzy wędruje do hurtowni, magazynów i sklepów).

Przewiń do góry